FeaturedImage Cordyceps

Cordyceps patří mezi stálice tradiční čínské medicíny, kde se používá na celou škálu nemocí a neduhů.

Dosud bylo pozorováno na 350 druhů této houby, ale pro léčivé účely je zkoumána a využívána zejména Cordyceps sinensis a Cordyceps militaris

Český název si Housenice čínská vysloužila, protože parazituje na larvách motýlů, kterými se živí, až je postupně celé zevnitř pohltí. Přirozeně se vyskytuje v náročných vysokých nadmořských výškách na území Tibetu nebo Sečuanu a během 6 let dosáhne několika málo centimetrů, což vysvětluje vysoké koncentrace jejích nutričních hodnot. Přestože byly účinky této houby popsány už před více než 2000 lety, teprve v 60. letech minulého století se rozšířila do celého světa jako doplněk stravy. Světovou poptávku ještě zvyšují četné vědecké studie, které cenné složení cordycepsu a její účinky potvrzují. 

Díky nadměrné spotřebě musí být sběr ve volné přírodě regulován, takže většina hub, které jsou dodávány na současný trh je uměle vypěstována. To ale nic nemění na jejich složení a vlastnostech, naopak, během výroby se získává silný koncentrát nebo extrakt, který účinky ještě zesiluje.

Vyjímečné složení 

Cordyceps je díky spojení organismů z říše rostlinné i živočišné přímo nabytá nutričními hodnotami. Obsahuje až 30 % bílkovin včetně peptidů, které se používají v léčbě rakoviny. Až 40 % sacharidů tvoří významné množství komplexních sacharidů a v 8 % tuku najdeme nenasycené mastné kyseliny včetně Omega 3 a Omega 6. Prokázána byla také přítomnost 18 druhů aminokyselin včetně 8 esenciálních, a 80 typů enzymů včetně koenzymu Q10. 

Tato houba i přípravky z ní také obsahují velké množství dalších zdraví prospěšných látek jako jsou steroly, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi nebo nukleotidy, které jsou důležité pro regeneraci, metabolismus a imunitní systém. Dále obsahuje množství vitamínů E, K, B1, B2, B12 a minerály jako draslík, sodík, vápník, hořčík, železo, měď, mangan, zinek, selen.

Kde Cordyceps sehnat?

Mám rád účinek a kvalitu, za kterou budu moci se postavit. Sám chci konzumovat to nejlepší a tak vám mohu doporučit CordyMax Cs-4, který je díky svému exkluzivnímu složení v Číně uznáván jako produkt z fermentované houby Cordyceps, který nabízí  zajímavé přínosy. Produktu CordyMax Cs-4 byla dokonce udělena ochrana duševního vlastnictví a může se jako jediná řada chlubit uznáním čínské vlády.


Čínský pohled a vědecké studie

Dle čínské medicíny má houba teplou povahu, sladkou chuť a vztahuje se k elementu kovu – tedy dráze ledvin a plic. Konkrétně posiluje nedostatečný JANG ledvin a doplňuje nedostatečnou ledvinnou esenci SHEN JING, která je odpovědná za délku a kvalitu života a ovlivňuje stav těla, ducha i mysli. Tato esence je pro naši vitalitu zásadní, protože s věkem a náročným životním stylem postupně ubývá a vyčerpává se. Zároveň není mnoho bylin, které jsou schopné tuto esenci doplnit. Po celá staletí používali Číňané cordyceps jako „životabudič“ a přisuzovali mu podobné účinky jako ženšenu nebo houbě reishi. 

Vědci přisuzují tento účinek tomu, že díky složeným peptidům, kordycepinu, melaninu a dalším látkám působí cordyceps jako silný antioxidant, který dokáže neutralizovat volné radikály v těle. Zároveň působí proti stárnutí organismu a pleti, proti zánětům a zabraňuje rakovinnému bujení. Celkově zlepšuje energetický metabolismus i saturaci tkání kyslíkem a tím zvyšuje výkonnost při námaze a sportu. 

Cordyceps v čínské medicíně také zlepšuje funkci ledvin a pomáhá i při těžkých onemocněních jako je chronický zánět ledvin.

Díky schopnosti posílit JIN plic a obrannou energii WEI QI a zároveň rozpouštět nadměrný hlen TAN se využívá při léčbě virových onemocnění a při respiračních potížích včetně těžkých bronchitid a astma. Vědecké studie na myších prokázaly, že může dokonce pomáhat při rakovině plic. 

Nukleosidy a nukleotidy v něm obsažené působí na posílení slabé imunity a na kardiovaskulární systém: rozšiřují cévy, regulují krevní tlak, ředí krev, posilují srdce. Také podporují problematickou absorpci železa z trávicího traktu. 

Přestože v Číně bylo prokázáno, že cordyceps imunitní systém normalizuje (pomáhá potlačovat imunitu během transplantací tak, aby tělo nový orgán přijalo), doporučuje se obezřetnost při autoimunitních onemocnění jako lupus, roztroušená skleróza, revmatoidní artritida, a to zejména tam, kde jsou podávány imunosupresivní léky. Naopak zjevně pomáhá při autoimunitních onemocněních štítné žlázy. 

Cordyceps také působí antidepresivně, pravděpodobně díky aminokyselině tryptophan. Pomáhá při nespavosti, úzkostech a zvyšuje odolnost vůči stresu. Dle čínské medicíny tedy uklidňuje ducha SHEN.

V Číně je také využívána k léčbě cukrovky 1. i 2. typu. Mnohé studie i praxe prokázaly, že pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi a ochraňovat buňky slinivky, které tvoří inzulín, před poškozením. Zároveň zvyšuje absorpci inzulínu v buňkách a pomáhá snižovat hladinu LDL cholesterolu.

Je známá také jako přírodní afrodiziakum, protože zvyšuje sexuální potenci a stimuluje produkci testosteronu. Podporuje plodnost zejména u mužů, ale i žen. 

Uvádí se, že také zlepšuje funkci jater, pomáhá s léčbou žloutenky a cirhózy. 

Zatím nebyla prokázána naprostá bezpečnost Cordycepsu během těhotenství nebo kojení, proto se její užívání těhotným a kojícím ženám nedoporučuje.

Vybrané vědecké studie prokazující účinky cordycepsu: 

  • Cordyceps militaris improves tolerance to high intensity exercise after acute and chronic supplementation P 42-53 | 15 Jun 2016, Hirsch, Smith-Ryan, Roelofs, Trexler, Mock
  • Cordyceps militaris (L.) Link Fruiting Body Reduces the Growth of a Non-Small Cell Lung Cancer Cell Line by Increasing Cellular Levels of p53 and p21. 2015 Jul 31;20(8):13927-40.
  • Down-regulation of apoptotic and inflammatory genes by Cordyceps sinensis extract in rat kidney following ischemia/reperfusion. Transplant Proc. 2001;33:2986–7, Shahed A. R, Kim S. I, Shoskes D. A.
  • Oxidative stress, chromatin remodeling and gene transcription in inflammation and chronic lung diseases. J Biochem Mol Biol. 2003;36:95–109, Rahman I.
  • Effects of the mycelial extract of cultured Cordyceps sinensis on in vivo hepatic energy metabolism in the mouse. Jpn J Pharmacol. 1996;70:85–8, Manabe N, Sugimoto M, Azuma Y, et al., editors.
  • Modulating effects of extractum semen Persicae and cultivated Cordyceps hyphae on immuno-dysfunction of inpatients with posthepatitic cirrhosis. Zhongguo Zhong Xi Yi Jie He Za Zhi. 12(195):207–9, Zhu J. L, Liu C.

Získat slevu a konzultaci
Abych vám mohl zaručit spokojenost a měli jste jistotu, že produkty které jste si vybrali jsou vhodné právě pro vás preferuji krátkou konzultaci.
Konzultace je zdarma a je podmínkou pro získání slevy.
Můžete mě kontaktovat přes Facebook zprávy nebo prostřednictvím formuláře. Obratem vás budu kontaktovat pro domluvení konzultace.
Získat slevu a konzultaci
Abych vám mohl zaručit spokojenost a měli jste jistotu, že produkty které jste si vybrali jsou vhodné právě pro vás preferuji krátkou konzultaci.
Konzultace je zdarma a je podmínkou pro získání slevy.
Můžete mě kontaktovat přes Facebook zprávy nebo prostřednictvím formuláře. Obratem vás budu kontaktovat pro domluvení konzultace.
Konzultace ZDARMA
Pokud máte zájem o konzultaci či měření na Biofotonickém skeneru můžete poslat zprávu na Facebook nebo odešlete formulář a budu vás kontaktovat obratem s možnými termíny.
Konzultace ZDARMA
Pokud máte zájem o konzultaci či měření na Biofotonickém skeneru můžete poslat zprávu na Facebook nebo odešlete formulář a budu vás kontaktovat obratem s možnými termíny.