IMG 3197

Doplňky stravy a vitamíny – jak to s nimi vlastně je

Okolo doplňků stravy koluje spoustu velice rozdílných názorů. Odpůrci tvrdí, že jsou doplňky stravy naprosto k ničemu a vůbec je nepotřebujeme. Komunita biohackerů hledá vhodné způsoby jak posunout limity sebe sama a vypadá to u nich jak v “lékárně”. Zastánci přírodní medicíny pěstují bylinky a označení doplněk stravy odmítají.

Co je doplněk stravy

Doplněk stravy je potravina, jejímž účelem je doplňovat běžnou stravu a která je koncentrovaným zdrojem vitaminů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, obsažených v potravině samostatně nebo v kombinaci, určená k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích.

Když se nebudeme zaobírat právní či odbornou definicí doplňkem stravy bych v kontextu tohoto článku nazval vše, co konzumujeme nad rámec běžné potravy za účelem vylepšení zdravotního či psychického stavu. Můžou to být superpotraviny, bylinky, vitamíny, přípravky východní medicíny atd.

Kdy dává smysl doplňky stravy užívat

Zda budeme doplňky stravy užívat je čistě naše rozhodnutí a musí to dávat smysl nám samotným. Obecně lze říct, že potrava pochází z čím dál více vyčerpaných přírodních zdrojů. Půda byla úrodnější, obsahovala více minerálů a předávala je rostlinám a ty zvířatům. Ovoce, zelenina a maso dříve obsahovaly více živin a na naše tělo působilo méně stresu a vnějších vlivů. Stačilo nám tedy méně živin a přijímali jsme kvalitnější potravu. Nemluvě o tom, že většina potravy je šlechtěna na výnos a chuť nikoliv na vitamíny a minerály. Není náhodou, že se také stále častěji setkáváme s civilizačními chorobami a sesypeme se pokaždé když nás ofoukne.

Užívání doplňků strany nedokáže nahradit pestrou a vyváženou potravu či zdravý životní styl. To co ale dokáží je podpořit zdraví, snížit šanci onemocnět, zmírnit průběh nemocí, dodat energii nebo cíleně řešit problémy. Já sám velice rád užívám zelený čaj o kterém jsem zde psal recenzi. Neužívám jej protože musím, ale baví mě a zlepšuje mi život.

Představte si, že se ráno probudíte plní energie, jste šťastní, lépe se soustředíte, těšíte se na nový den, nic vás nebolí, atd.. Pokud vám k tomu pomůže nějaký doplněk stravy, má smysl jej užívat. Ale i tak je třeba k tomu přistupovat s rozumem.

Na co si dát u doplňků stravy pozor a jak je vybírat

Doplňky stravy jako takové by vám neměly ublížit. Ovšem existuje spoustu případů, kdy si ublíží sám uživatel. Obvykle to bývá tím, že si zakoupí doplněk a jelikož nevidí výsledek zvýší dávkování. Užívání bylin a jiných přírodních látek bez dostatečných znalostí a zkušeností je také vysoce rizikové, protože se může stát, že užijete něco, co není v souladu s vašim zdravotním stavem. Doplňků stravy se nemusíte bát, ale užívejte je správně a vnímejte vaše tělo a jeho reakce.

Přírodní doplňky stravy

Jak užívat doplňky stravy správně a jak začít

Uvědomte si a pojmenujte co chcete řešit

Základem je vědět co chcete řešit a proč. Nikdy neužívejte náhodně vybrané vitamíny, bylinky atd.. Když máte správně pojmenovaný problém a víte, kde se nacházíte, můžete vyhodnotit zda váš postup je správný a pomáhá.

Vzdělávejte se

Jakmile víte na co se zaměřit zjistěte si o tom co možná nejvíce. Pravděpodobně si tím prošel i někdo před vámi a zná řešení nebo existuje vědecká studie popisující co hledáte.

Samozřejmě se můžete obrátit i na nás. V komunitě okolo projektu Hackni svůj život máme zkušené kolegy se zaměřením na různé aspekty zdraví. Stačí napsat co vás trápí.

Pečlivě vybírejte produkty

Na trhu existuje spoustu produktů se stejnou účinnou látkou, v různé koncentraci, různé čistoty, pod různými značkami a za různé ceny. Ne vždy to nejdražší je nejlepší a stejně tak to platí obráceně. Když vám nepomůže jeden, nemůžete odsoudit jiný protože může být úplně jiný. Snažte se vybírat, přírodní produkty s přehledným složením a způsobem zpracováním. Myslete na to, že doplňky stravy na našem trhu nemusí být testovány jako léky na účinnost. Snažte se vybírat převážně ty, které toto testování dobrovolně podstoupily.

Naše komunita zkouší a testuje různé doplňky, bylinky, výtažky atd., které recenzujeme v sekci Recenze produktů. Nenajdete jich tam mnoho. Pečlivě vybíráme co doporučíme v souladu s naším Morálním KODEXEM. Ale zaměřujeme se právě na zdroje, složení, účinnost a další aspekty spojené s udržitelností.

Testujte a užívejte si to

Jakmile si vyberete co chcete vyzkoušet, přistupujte k tomu trošku vědecky a zároveň se u toho bavte. Určete si startovací čáru, sledujte reakci svého těla, měřte a vyhodnocujte výsledky a zkoumejte. Jen vy sami zjistíte, jestli vám doplněk stravy funguje jak od něj očekáváte.

Michal Seidler
Získat slevu a konzultaci
Abych vám mohl zaručit spokojenost a měli jste jistotu, že produkty které jste si vybrali jsou vhodné právě pro vás preferuji krátkou konzultaci.
Konzultace je zdarma a je podmínkou pro získání slevy.
Můžete mě kontaktovat přes Facebook zprávy nebo prostřednictvím formuláře. Obratem vás budu kontaktovat pro domluvení konzultace.
Získat slevu a konzultaci
Abych vám mohl zaručit spokojenost a měli jste jistotu, že produkty které jste si vybrali jsou vhodné právě pro vás preferuji krátkou konzultaci.
Konzultace je zdarma a je podmínkou pro získání slevy.
Můžete mě kontaktovat přes Facebook zprávy nebo prostřednictvím formuláře. Obratem vás budu kontaktovat pro domluvení konzultace.
Konzultace ZDARMA
Pokud máte zájem o konzultaci či měření na Biofotonickém skeneru můžete poslat zprávu na Facebook nebo odešlete formulář a budu vás kontaktovat obratem s možnými termíny.
Konzultace ZDARMA
Pokud máte zájem o konzultaci či měření na Biofotonickém skeneru můžete poslat zprávu na Facebook nebo odešlete formulář a budu vás kontaktovat obratem s možnými termíny.