Poznejte účinky medicinálních hub a vyzkoušejte tajemství současných biohackerů
Poznejte účinky medicinálních hub a vyzkoušejte tajemství současných biohackerů

Poznejte účinky medicinálních hub a vyzkoušejte tajemství současných biohackerů

Medicinální houby jsou v posledních letech velkým hitem současných biohackerů. Ačkoli ve východním světě se s nimi pracuje již po celá tisíciletí, na západě jejich účinky zatím zkoumáme. Z dosavadních výzkumů je však jasné, že vlastnosti medicinálních hub jsou naprosto výjimečné a lze je využít nejen k prevenci, ale i k léčbě nejrůznějších onemocnění.

Nejsou houby jako houby!

Pod pojmem “houby” si většina z nás nejspíš představí košík plný hřibů a křemenáčů. Medicinální houby, na rozdíl od těch, které známe z našich lesů, mají však své jasné místo ve funkční medicíně. Jaké je tedy jejich tajemství? 

Díky vysoké koncentraci polysacharidu beta-D-glukanu, který je v lidském těle jakýmsi motorem pro buňky našeho imunitního systému, mají medicinální houby silné protizánětlivé účinky. Imunitní systém tak snáz reaguje na případné patogeny, což je, především v posledních měsících, velmi žádoucí efekt.

Co všechno medicinální houby dokáží?

Zpomalují stárnutí, protože neutralizují volné radikály a působí jako antioxidanty. Zajišťují správný průběh tzv. apoptózy, přirozené buněčné smrti, a obnovují poničené struktury buněk, díky čemuž snižují riziko vzniku rakoviny. Udržují metabolismus ve správném sledu a jsou důležitými regulátory hormonů. Snižují stresový hormon kortizol a ovlivňují produkci estrogenu. Moderní kliniky např. v Japonsku, Číně, Rusku a Jižní Koreji běžně medicinální houby využívají při léčbě rakoviny, astmatu nebo nočním pocení.

Medicinální houby mají široké využití i v biotechnologickém průmyslu – slouží třeba jako přírodní prostředky na čištění nebo se využívají pro ekologické hnojení rostlin.

Druhy medicinálních hub a čím se liší?

Medicinální houby jsou adaptogeny. To znamená, že zvyšují odolnost vůči stresu a pomáhají udržet imunitu na vysoké úrovni i ve stresových situacích. Každý druh ovšem obsahuje jiné množství aktivních látek. Je velmi důležité dbát na zdroj, protože kvalita se odvíjí od způsobu získávání těchto látek. 

Protože medicinálních hub existuje velké množství a všechny zdaleka nejsou prozkoumané, představíme si ty nejznámější druhy:

Reishi

Česky lesklokorka lesklá je v Číně považována za symbol dlouhověkosti. Posiluje imunitní systém, má antioxidační účinky a byly u ní prokázány velmi dobré výsledky při použití reishi k léčbě rakoviny. 

Dle studií je také výborným pomocníkem při léčbě úzkostí a mohla by se tak stát součástí psychiatrické léčby. Pozitivně působí i na pacienty s neurologickými onemocněními, např. Alzheimerovou chorobou a stařeckou demencí. Z důležitých minerálů obsahuje například selen, zinek, germanium a některé skupiny vitaminu B.

Chaga

Česky rezavec šikmý. Řadí se mezi choroše a cizopasí na kmenech bříz, ze kterých čerpá živiny. Hojně se využívá v severních oblastech Ruska, kde je důležitou součástí lidového léčitelství. 

Napomáhá při zánětech trávicího traktu, snižuje hladinu LDL cholesterolu a má silné antioxidační účinky. Díky schopnosti pohltit volné radikály a zmírnit oxidační stres je spojována s dlouhověkostí a někteří ji označují jako elixír mládí. Podobně jako u reishi, bylo u chagy prokázáno, že zpomaluje růst rakovinných buněk a dokonce brání jejich tvorbě.

Cordyceps

Cordycepsu jsme se věnovali už v podrobném článku. Stejně jako chaga je cordyceps parazitická houba. Housenici čínskou, jak cordyceps nazýváme česky, najdeme v horských oblastech Tibetu a Číny, kde cizopasí na larvách hmyzu. Jedná se o jednu z nejdražších léčivých hub, jelikož její získávání je kvůli místu výskytu poměrně obtížné. 

Blahodárných účinků housenice je celá řada – posiluje imunitní systém a působí jako antibiotikum. Zmírňuje stres, reguluje krevní tlak a je skvělou prevencí při léčbě kardiovaskulárních onemocnění. Je také oblíbeným suplementem sportovců, protože jako účinný adaptogen dodává energii, zvyšuje vytrvalost a zmírňuje únavu.

Shiitake

Shiitake, neboli houževnatec jedlý, je jako jedna z mála léčivých hub také gastronomickou lahůdkou. V Asii je symbolem dlouhověkosti. 

Obsahuje spoustu důležitých látek, mimo jiné např. biologicky aktivní lentinan, jehož extrakt se v Japonsku využívá jako součást léčby některých nádorových onemocnění. Shiitake působí protizánětlivě, má antivirové a antibakteriální účinky a podporuje celkovou obranyschopnost organismu. Také reguluje hladinu cholesterolu a pomáhá při vysokém krevním tlaku.

Hericium

Své české jméno dostal korálovec ježatý především kvůli svému vzhledu – kulovitá plodnice nápadně připomíná mořský korál. Cizopasí na kmenech listnatých stromů a lze ji najít i v evropských lesích. 

Vyniká především pozitivními účinky na nervový systém a zlepšuje kognitivní funkce. Zlepšuje paměť, soustředění a pomáhá při úzkostných a depresivních stavech. Je doporučován při léčbě neurologických onemocnění, např. Parkinsonovy choroby, Alzheimerovy choroby nebo roztroušené sklerózy. Kromě toho má pozitivní vliv na trávicí trakt, močové ústrojí a kardiovaskulární systém.

Medicinální houby si – zatím – bohužel nemůžeme vypěstovat doma a musíme tak spoléhat na dostupné zdroje. Vždy si ověřte, odkud doplněk stravy, který se chystáte koupit, pochází, a nebojte se zainvestovat do spolehlivého produktu!

Zdroje:

  • Lin B, Li S. Cordyceps as an Herbal Drug. In: Benzie IFF, Wachtel-Galor S, editors. Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects. 2nd edition. Boca Raton (FL): CRC Press/Taylor & Francis; 2011. Chapter 5. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92758/
  • Chen HS, Tsai YF, Lin S, Lin CC, Khoo KH, Lin CH, Wong CH. Studies on the immuno-modulating and anti-tumor activities of Ganoderma lucidum (Reishi) polysaccharides. Bioorg Med Chem. 2004 Nov 1;12(21):5595-601. doi: 10.1016/j.bmc.2004.08.003. PMID: 15465337.
  • Lin JM, Lin CC, Chen MF, Ujiie T, Takada A. Radical scavenger and antihepatotoxic activity of Ganoderma formosanum, Ganoderma lucidum and Ganoderma neo-japonicum. J Ethnopharmacol. 1995 Jun 23;47(1):33-41. doi: 10.1016/0378-8741(95)01251-8. PMID: 7564419.
  • Katarzyna Socała, Dorota Nieoczym, Krzysztof Grzywnowicz, Dawid Stefaniuk & Piotr Wlaź. Evaluation of Anticonvulsant, Antidepressant-, and Anxiolytic-like Effects of an Aqueous Extract from Cultured Mycelia of the Lingzhi or Reishi Medicinal Mushroom Ganoderma lucidum (Higher Basidiomycetes) in Mice. International Journal of Medicinal Mushrooms, 17(3): 209–218 (2015)
  • I-Chen Li, Li-Ya Lee, Tsai-Teng Tzeng, Wan-Ping Chen, Yen-Po Chen, Young-Ju Shiao, Chin-Chu Chen, “Neurohealth Properties of Hericium erinaceus Mycelia Enriched with Erinacines”, Behavioural Neurology, vol. 2018, Article ID 5802634, 10 pages, 2018. https://doi.org/10.1155/2018/5802634
  • Panda, A. K., & Swain, K. C. (2011). Traditional uses and medicinal potential of Cordyceps sinensis of Sikkim. Journal of Ayurveda and integrative medicine, 2(1), 9–13. https://doi.org/10.4103/0975-9476.78183
Získat slevu a konzultaci
Abych vám mohl zaručit spokojenost a měli jste jistotu, že produkty které jste si vybrali jsou vhodné právě pro vás preferuji krátkou konzultaci.
Konzultace je zdarma a je podmínkou pro získání slevy.
Můžete mě kontaktovat přes Facebook zprávy nebo prostřednictvím formuláře. Obratem vás budu kontaktovat pro domluvení konzultace.
Získat slevu a konzultaci
Abych vám mohl zaručit spokojenost a měli jste jistotu, že produkty které jste si vybrali jsou vhodné právě pro vás preferuji krátkou konzultaci.
Konzultace je zdarma a je podmínkou pro získání slevy.
Můžete mě kontaktovat přes Facebook zprávy nebo prostřednictvím formuláře. Obratem vás budu kontaktovat pro domluvení konzultace.
Konzultace ZDARMA
Pokud máte zájem o konzultaci či měření na Biofotonickém skeneru můžete poslat zprávu na Facebook nebo odešlete formulář a budu vás kontaktovat obratem s možnými termíny.
Konzultace ZDARMA
Pokud máte zájem o konzultaci či měření na Biofotonickém skeneru můžete poslat zprávu na Facebook nebo odešlete formulář a budu vás kontaktovat obratem s možnými termíny.